«ԵՄ կլիմայի համար» տարածաշրջանային ծրագրի ազգային մեկնարկային աշխատաժողով
Եվրոպական Միությունը 2019-ին մեկնարկեց «ԵՄ-ն կլիմայի համար» նոր տարածաշրջանային նախաձեռնությունը՝ աջակցելու Արևելյան գործընկերության վեց երկրներին (Հայաստան, Ադրբեջան, Բելառուս, Վրաստան, Մոլդովա, և Ուկրաինա) մշակել և իրականացնել կլիմային առնչվող քաղաքականություն՝ հիմնվելով Կլիմայի փոփոխության մասին Փարիզի համաձայնագրի, ԵՄ-ի հետ ասոցացման և գործընկերության համաձայնագրերերի, Արևելյան գործընկերության «20 արդյունքներ մինչև 2020թ․» քաղաքականության նախաձեռնության, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի 2030թ․-ի Կայուն զարգացման օրակարգի ներքո երկրների պարտավորությունների վրա։ 8,8 միլիոն եվրո ընդհանուր բյուջեով «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագիրն օգնելու է երկրներին մշակել և իրականացնել հեռանկարային կլիմայական քաղաքականություն։ 2019թ. ապրիլի 30-ին Եվրոպական միությունը՝ ծրագրի իրականացման գործընկեր ՄԱԿ-ի Զարգացման Ծրագրի (ՄԱԶԾ), ՀՀ կառավարության, և տարբեր շահագրգիռ խմբերի ավելի քան 60 ներկայացուցիչների հետ միասին, հավաքվել էին ծրագրի մեկնարկային սեմինարին՝ քննարկելու «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի գերակայությունները և իրականացման համար անհրաժեշտ հաջորդ քայլերը։
Օրակարգը                                                   Մասնակիցները
Մամլո հաղորդագրությունը                        Ծրագրի տեղեկատվական թերթիկը
Ելույթները
Նատալիա Օլոֆինսկայա«ԵՄ կլիմայի համար» համակարգումը ՄԱԶԾ այլ համապատասխան նախաձեռնությունների հետ տարածաշրջանային և ազգային մակարդակում

In 2019, the European Union launched a new regional initiative - EU4Climate - to support the six Eastern Partnership countries (Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova, and Ukraine) to develop and implement climate-related policies based on the countries’ commitments under the Paris Agreement on Climate Change, the Association and Partnership Agreements with the EU, the Eastern Partnership policy initiative “20 Deliverables for 2020,” and the UN 2030 Agenda for Sustainable Development.  The EU4Climate project, with a total budget of EUR 8.8 million, will help the six countries to develop and implement forward-looking climate policies. On 30 April 2019, the European Union, together with the project implementing partner - the United Nations Development Programme (UNDP), representatives of the Government of Armenia, and various stakeholder groups - over 60 participants in total, got together at the project inception workshop to discuss priorities and next steps for implementation of the EU4Climate project.
Agenda                                                  Participants
Press Release                                       Project Leaflet
Natalia Olofinskaya"EU4Climate" project coordination with other relevant UNDP initiatives at regional and national level